Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди пограничната област меѓу Аргентина и Чиле.

Како што соопшти Германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ), епицентарот на земјотресот бил регистриран на длабочина од 162 километри.

Првично нема информации за причинета материјална штета или за жртви.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.