Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран на руските Курилски Острови.

Епицентатот на земјотресот бил на 201 километар од градот Северо-Курилск, на длабочина од 40 километри.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.