Силен земјотрес од 5.3 степени по Рихтер ја погоди Турција, а го почуствувале и грчките острови во Егејското море, јавува Си-Ен-Ен.

Овој земјотрес е регистриран на 112 километри источно од островот Лезбос итраел релативно долго. Епицентарот бил во зоната помеѓу Измир и Бурса.

Нема податоци за штета или жртви.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.