Земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово ја потресе Турција.

Како што соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки институт (ЕМСЦ), потресот се случил во 7 часот и 45 минути.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 20 километри, 22 километри западно од градот Сирт и седум километри северно од Курталан, југоисточна Турција.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.