Земјотрес со јачина од 5,9 степени ја погоди Северна Суматра, во Индонезија.

Американскиот центар за геолошки истражувања соопшти дека земјотресот е регистриран на 40 километри североисточно од Сиболга, на длабочина од 13,2 километри.

Агенцијата за метеорологија, климатологија и геофизика на Индонезија соопшти дека едно лице загинало, а девет се повредени.

Не е издадено предупредување за цунами.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.