Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран на Филипините.

Земјотресот е регистриран меѓу островот Миндоро и главниот град на Филипините, Манила, објавија светските агенции.

Епицентарот бил на длабочина од 173 километри.

Сè уште нема информации за опасност од цунами.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.