Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто е позитивен на коронавирус.

Сијарто, кој се наоѓа во официјална посета на Тајалнд, нема симптоми, пренесе Ројтерс, повикувајќи се на МТИ.

Премиерот Виктор Орбан вчера објави дека Унгарија ќе ги затвори баровите и клубовите и ќе воведе полициски час во текот на ноќта за да се ограничи ширењето на вирусот, објаснувајќи дека тоа е потребно за да се спречи надминувањето на капацитетите на болниците до средината на декември. Полицискиот час е во сила од полноќ до пет наутро.

Училиштата остануваат отворени, како и продавниците и рестораните, а навивачите ќе можат да ги следат натпреварите на стадионите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.