Нè очекуваат нови проблеми ако ЕУ не го интегрира Западен Балкан, вели унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто.

Европа ќе доживее нови стратешки проблеми доколку не успее во интеграцијата на земјите од Западен Балкан, изјави Сијарто.

Рече дека западниот наратив за конфликтот во Украина не е ист во земјите кои не се на европскиот и северноамериканскиот континент. Унгарскиот министер вели дека тоа е еден вид стратешки пораз за Европа и посочува дека затоа е клучно Европа што поскоро да постигне мир во своето опкружување. За ЕУ вели дека колку е поголема, толку е посилна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.