Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во интервју за американската телевизија повика што поскоро да се воспостави мир во Украина и оцени дека војната немаше ни да избие доколку поранешниот американски претседател Доналд Трамп победеше на изборите во ноември 2020 година.

Во интервјуто објавено во недела од One America News Network (OANN), кои се наклонети на политиката на Трамп, Сијарто рече дека унгарската влада повикува што е можно поскоро да се воспостави мир, да се постигне прекин на огнот и да се одржат мировни преговори во Украина, пренесува унгарски МТИ.

Не можам да го докажам тоа, но чувствувам дека ако претседателските избори овде во 2020 година се одиграа на поинаков начин, оваа војна можеби немаше да избувне, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, пренесе Танјуг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.