Во Шведска во април оваа година забележан е најголем број на смртни случаи од 1993 година. Според статистичките податоци на Шведска, од вкупно 10.3 милиони жители, регистрирани се 10.458 смртни случаи во април.

Во декември 1993 година, Шведска евидентирала вкупно 97.008 смртни случаи, најголем број од 1918 година, кога пандемијата на шпанскиот грип одзеде голем број животи во земјата.

Од Заводот за статистика на Шведска истакнаа дека нема официјално објаснување за големиот број на починати лица во декември 1993 година, но напоменуваат дека во тоа време имало епидемија на грип.

Шведска многу брзо се откажа од рестриктивните мерки и воведување карантин,како во други европски земји, засновајќи го нивниот пристап во борбата против епидемијата врз „принципот на одговорност”.

Шведскиот пристап кон епидемијата на новиот коронавирус е предмет на критика како и од Шведска, така и од другите земји, а бројот на починати од Ковид-19 е значително поголем отколку во соседните земји што воведоа рестриктивни мерки.

Од почетокот на пандемијата, во Шведска се забележани вкупно 30.377 позитивни случаи на новиот коронавирус, од кои починати се 3.698 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.