Швајцарскиот Национален центар за кибер безбедност (НЦСЦ) пријави напади на владини веб-страници неколку дена пред мировниот самит за Украина што ќе се одржи викендов во земјата, јави ДПА.

Кибер нападите со одбивање на услугата ги погодија веб-страниците на владините и организациите поврзани со самитот, преплавувајќи ги со барања.

-Нападите се очекуваа и се веруваше дека се поврзани со самитот. Тие резултираа со помали нарушувања кои беа во рамките на наведената толеранција. Операциите на погодените единици не беа значително погодени, се вели во соопштението на Центарот.

На самитот што се одржува во одморалиштето Бургеншток на езерото Луцерн се очекува да учествуваат околу 40 шефови на држави и влади, како и делегации од 90 земји и организации.

Русија не беше поканета и го отфрли настанот како западна пропаганда. Кина ја одби поканата.

Целта на самитот е да се подготви теренот за последователен мировен самит со руско учество. Ќе се разговара и за храна и нуклеарна безбедност.

Во Бургеншток нема да присуствуваат ниту претставници на Бразил и Саудиска Арабија, забележуваат руските медиуми, потсетувајќи дека според руското МНР, оваа средба „нема да доведе до ништо“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.