Швајцарците денеска гласаат за контроверзната пензиска реформа за која владата вели дека е клучна за спас на системот и вклучува предлог за зголемување на старосната граница за пензионирање на жените.

По двата неуспешни обиди во 2004 и 2017 година, официјален Берн се надева дека конечно ќе добие доволно гласови за предлог за „стабилизирање“ на швајцарскиот пензиски систем, кој може да биде прегазен од големата бејби бум генерација која се ближи до пензионирање и чиј животен век се зголемува. Една од алатките за собирање повеќе пари за пензискиот систем е зголемувањето на данокот на промет, кој би требало да донесе приход од 12,4 милијарди швајцарски франци (97,3 милијарди куни) до 2032 година.

Реформата, која е уште поконтроверзна, предвидува жените да работат до 65 години за целосна пензија, наместо да можат да се пензионираат една година пред мажите, како што е сега. Ова, тврди владата, ќе и овозможи на Швајцарија да заштеди 4,9 милијарди швајцарски франци во следните 10 години.

Реформата ќе им го олесни на луѓето продолжувањето на работата по достигнувањето на официјалната возраст за пензионирање, овозможувајќи им постепено да се пензионираат до 70 години. Клучните мерки беа одобрени од парламентот на крајот на минатата година, но левичарските партии и синдикатите кои се против нив решија да побараат референдум.

Тврдејќи дека реформата се спроведува „на грбот на жените“, тие собраа три пати повеќе потписи од потребниот број за распишување референдум.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.