Илјадници луѓе се евакуирани од своите домови, а производството на нафта е намалено поради шумските пожари во канадската провинција Алберта. За неколку дена, забележани се 90 пожари кои горат низ регионот, а 23 се сметаат за надвор од контрола.

Интензивниот почеток на сезоната на шумски пожари во Канада веќе принуди повеќе од 30.000 луѓе да ги напуштат своите домови и го погоди производството на енергија во нејзината примарна провинција што произведува нафта.

Премиерот Џастин Трудо во понеделникот ја посети Алберта за ажурирање на напорите за гаснење пожари на војниците испратени да им помогнат на регионалните тимови кои се борат со пожарите од четвртокот.

Според локалните власти, се очекува да се приклучат повеќе војници во наредните денови.

Потполковникот Бен Шмит, еден од армиските службеници што го информираше г-дин Трудо, му кажа дека врменеската прогноза за наредните 10 дена во кои практично нема да има дожд. Тој додаде дека ова претставува „огромен предизвик“.

До понеделник попладне, 90 пожари горат низ Алберта, а 23 се сметаа дека се надвор од контрола.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.