Либан денеска е актуелен поради страшната експлозија но сигурно маклумина знаат за оваа земја.Многумина и не слушнале па ја нарекуваат и Lebanon како што се вика на англиски јазик.

Либан е држава во Блискиот исток со главен град Бејрут.Со независност во 1943 година до кога била под управа на Франција. Во оваа земја има постојани политички и верски конфликти, посебно во осумдесеттите години.

Населението на Либан е составено од муслимани и православни христијани. Последен попис на населението е направен во 1932 година поради големата верска поделба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.