Во Казахстан деновиве се случуваат големи немири поради високата цена на горивото но што всушност знаеме за оваа држава. Станува збор за богата земја со просечна плата околу 400 долари.

Цените во продавниците се претежно слични на нашите или нешто пониски. На пример, шеќерот чини околу 35 денари, маслото 90, лебот 20, говедското месо 350.
Горивото е исто така евтино и не чини повеќе од 15 денари за литар но и таа цена беше пово за протести на улиците.

Етнички, поранешната советска република е подеднакво разновидна, при што Казахстанците сочинуваат речиси две третини од населението, етничките Руси нешто помалку од една четвртина и малцинствата. Потисната под советска власт, главната религија, исламот, оживува ..

Од стекнувањето независност по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, големите инвестиции во нафтениот сектор донесоа брз економски раст и ублажија некои од големите празнини во богатството во 1990-тите.


Касим-Жомарт Токаев, долгогодишен колега на основачот на независен Казахстан, Нурсултан Назарбаев, го презеде претседателството кога неговиот ментор ненадејно поднесе оставка во март 2019 година.

Токаев тогаш беше претседател на Сенатот и рече дека ќе ја продолжи политиката на својот претходник и ќе се потпира на неговото мислење за клучните политички прашања.

Тој победи на предвремените претседателски избори во јуни 2019 година со цел да ја зајакне својата позиција.

Новиот претседател беше на различни високи позиции од независноста во 1991 година, вклучително и како премиер и министер за надворешни работи.

Долгото авторитарно владеење на Нурсултан Назарбаев се соочи со неколку предизвици од слабите опозициски партии и тој успеа постепено да ја пренесе власта, гарантирајќи му ја идната улога на доживотен претседавач на новозајакнатиот Совет за безбедност.

Покрај тоа, неговата ќерка Дарига го наследи Токај на чело на Сенатот, што го подигна нејзиниот профил како потенцијален наследник.

На медиумскиот пазар доминираат државни и провладини медиуми.Телевизијата е најпопуларниот медиум. Владата управува со националните мрежи.Властите редовно блокираат веб-страници, а пристапот до социјалните медиуми и апликациите за пораки е намален неколку пати.

Факти за Република Казахстан

Главен град – Нур-Султан
Население – 18 милиони
Површина од 2,7 милиони квадратни километри
Главни јазици – казахстански, руски
Главни религии – исламот, христијанството
Валута – тенгеRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.