Шпанските авиокомпании за оваа зима очекуваат повеќе летови отколку во истиот период пред пандемијата, но тие се повеќе се загрижени за зголемувањето на цените на горивото што може да го загрози нивното закрепнување.

Во моментов се очекуваат 1,9 отсто повеќе летови во претстојната зима, од ноември до март, отколку во истиот период пред пандемијата – шефот на асоцијацијата на авиокомпаниите АЛА, Хавиер Гандара, мислејќи на домашните и меѓународните летови.

Според него, за Канарските и Балеарските Острови планираните летови ги надминуваат оние од 2019 година за една десетина.

Авионскиот превоз на патници може да го достигне нивото од 2019 година до втората половина на 2022 година – изјави шефот на асоцијацијата, која претставува повеќе од 60 авиокомпании и превезува околу 80 проценти од шпанските патници.

Сепак, тој смета дека закрепнувањето може да биде загрозено со наглото зголемување на цените на енергијата и недостигот на гориво и да претставува нов проблем за Шпанија, која беше втора најпосетена земја во светот пред пандемијата.

Гандара истакна дека закрепнувањето на воздушниот сообраќај бара хармонизиран здравствен систем за пропусници, билатерални договори со главните туристички пазари во Шпанија и повеќе персонал за гранична контрола за да се намали чекањето.

Тој, исто така, го повтори својот апел до Европската комисија да воспостави единствен европски воздушен простор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.