Неколку стотици пожарникари веќе трети ден се справуваат со шумските пожари во регионот на Каталонија, а околу 500 луѓе се евакуирани.

Шпанија ја зафати топлотен бран, а според метеоролозите се очекува температура над 40 степени Целзиусови.

Властите соопштија дека со пожарите се загрозени 20.000 хектари имот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.