Шпанската здравствена комисија одобри вакцинација на деца на возраст од пет до 11 години против коронавирусот.

Мадрид ја донесе одлуката по препорака на Европската агенција за лекови минатиот месец, пренесуваат медиумите.

Стапката на вакцинација против Ковид-19 во Шпанија е речиси 80 проценти, но властите се обидуваат да ја забрзаат имунизацијата.

Вакцинацијата на децата и младите кои можат да го пренесат вирусот се смета за клучен чекор кон спречување на пандемијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.