Шпанија ја укина забраната за директни летови и поморски сообраќај од Италија, што е во сила од 11 март кога во замјата беше прогласен карантин поради епидемијата на Ковид-19.

Патниците од Италија и понатаму ќе мора да го почитуваат двонеделниот карантин, како и сите останати лица кои доаѓаат од странство.

Во Шпанија се уште е во сила вонредната состојба, но рестриктивните мерки се укинуваат постепено.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.