Вонредната состојба во Шпанија беше укината по неколкумесечно ограничување на движењето со цел да се запре ширењето на коронавирусот. Шпанската влада воведе вонредна состојба на 14 март.

Патниците од земјите на ЕУ, вклучително и Велика Британија, сега ќе можат да влезат во Шпанија без карантин 14 дена.

Карантинот се однесува на земјите кои не се во Шенген. Шпанија се надева дека ќе може да спаси дел од летната туристичка сезона, која е огромен дел од нејзината економија, пишува АП.

Шпанците сепак треба да носат маски за лице и на затворено и на отворено, кога се на јавни места каде е невозможно да се гарантира растојание од 1,5 метри од другите.

Регионалните власти утврдуваат ограничувања на посетеноста на јавни места, како театри, свадби, училишта.

Најмалку 28.000 луѓе починале од коронавирус во Шпанија од почетокот на епидемијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.