На социјалните мрежи кружат шокантни свадбени фотографии на Марија Захарова, портпаролката на руското министерство за надврешни работи и една од најблиските бсоработнички на претседателот Владимир Путин, која е позната по контроверзните одговори на прашањата за руската воена акција во Украина.

На нејзините контроверзни свадбени фотографии направени во 2005 година, во позадина се појавува и рускиот претседател.

Инаку, самата Захарова, првата фотографија од венчавката, на својот Фејсбук профил ја сподели на одбележувањето на годишнината. Но, станува забор само за портрет фотографија.

Останатите фотографии се објавени од фотографот Николај Комисаров, кој не е фотограф на венчавки, но Захарова го ангажирала затоа што и тој, како и таа, бил вработен во рускиот конзулат во Њујорк, без дозвола од неа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.