Во судири меѓу полицијата и демонстрантите во текот на изминатата ноќ во центарот на Барселона повредени се и хоспиталиизрани најмалку шест лица.

До судири дојде откако полицијата се обиде да ги растера демонстрантите, кои беа собрани пред седиштето на шпанската полиција, јавија британските медиуми.

Според полицијата, синоќа во Барселона беа собрани околу 350.000 лица, од кои многумина ги вееја знамињата за независност на Каталонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.