Северна Кореја покажа претходно невидени интерконтинентални балистички ракети на воена парада во саботата, за прв пат во последните две години.

Аналитичарите изјавија дека ракетата, која беше прикажана на транспортно возило со 11 осовини, ќе биде една од најголемите патно-мобилни интерконтинентални балистички ракети во светот доколку стане оперативна.

Исто така, беа прикажани Хвасонг-15, што е ракета со најдолг дострел некогаш тестирана од Северна Кореја.

Пред парадата, што се одржа по повод 75-годишнината од основањето на владејачката Работничка партија, официјални лица во Јужна Кореја и САД изјавија дека Ким Џонг Ун може да го искористи настанот за да открие ново „стратешко оружје“ како што беше ветено претходно оваа година.

На парадата беа претставени балистичките ракети на Северна Кореја за прв пат откако Ким започна да се состанува со меѓународните лидери, вклучувајќи го и американскиот претседател Доналд Трамп, во 2018 година.

Ние ќе продолжиме да ја градиме нашата национална одбранбена моќ и самоодбранбената воена подготвеност, рече Ким и вети дека воената моќ на земјата нема да се користи превентивно.

Ким ги обвини меѓународните санкции, тајфуните и коронавирусот во спречувањето да ги исполни ветувањата за економски напредок.

Се срамам што не успеав да одговорам соодветно на вашата огромна доверба, рече тој. Моите напори и посветеност не беа доволни за да го извлечам нашиот народ од тешка егзистенција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.