Северна Кореја денеска истрела две балистички ракети со краток дострел кон морето во близина на источниот брег, соопшти војската на Јужна Кореја, пренесе „Ројтерс“.

Станува збор за четврто лансирање на Пјонгјанг за една недела, што ги зголеми тензиите на Корејскиот Полуостров, каде што морнарицата на Јужна Кореја, САД и Јапонија одржаа заеднички вежби против подморници во петокот за прв пат од 2017 година и откако американскиот потпретседател Камала Харис го посети регионот оваа недела, наведува британската агенција.

Две ракети со краток дострел беа лансирани од Сунан, северно од Пјонгјанг, главниот град на Северна Кореја, се вели во соопштението на Генералштабот на војската на Јужна Кореја. Во соопштението се прецизира дека проценетиот дострел на ракетите бил 350 километри и дека летале на височина од 30 километри со брзина од 6 маха.

Јапонската крајбрежна стража извести за најмалку два теста на Пјонгјанг за кои се сомнева дека се балистички ракети.

Ракетите прелетале 400 километри и 350 километри, достигнувајќи височина од 50 километри, изјави јапонскиот министер за одбрана Тоширо Ино. Токио поднесе протест до Пјонгјанг преку дипломатски канали, рече Ино, додавајќи дека ракетите најверојатно летале по „неправилна траекторија“ и биле дизајнирани да ја избегнат воздушната одбрана.

Американската индо-пацифичка команда соопшти дека е запознаена со лансирањето на балистички проектили и оцени дека тие не претставуваат непосредна закана за американскиот воен персонал или територија или нивните сојузници. Исто така, се наведува дека САД остануваат цврсто посветени на одбраната на Јапонија и Јужна Кореја.

Северна Кореја истрела проектили пред и по посетата на американскиот потпретседател Камала Харис на Јужна Кореја, со што се додаде рекордниот број на тестови на оружје оваа година, а Пјонгјанг, исто така, го изврши првиот тест на интерконтинентална балистичка ракета оваа година од 2017 година.

Одбележувајќи ја 74-годишнината од Вооружени сили на Јужна Кореја, претседателот на Јужна Кореја Јун Сук-Јол ги осуди, како што ги нарече, неодамнешните воени провокации на Северна Кореја и вети дека ќе ги засили заедничките воени вежби со САД.

Специјалниот претставник на Јужна Кореја за мир и безбедност на Корејскиот полуостров, Ким Гун, имаше телефонски разговори со американските и јапонските колеги, во кои, како што рече, заеднички ги осудиле ракетните тестови на Пјонгјанг.
Советот за безбедност на Обединетите нации воведе санкции кон Северна Кореја поради нејзините балистички ракети и нуклеарни тестови.

Пјонгјанг ги отфрла санкциите како кршење на неговото суверено право на самоодбрана и истражување на вселената, потсетува Ројтерс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.