Северна Кореја ги отфрли надежите дека преговорите со САД за нивната нуклеарна програма ќе продолжат наскоро.

Првиот заменик министер за надворешни работи, Чое Сон-Хуи, денеска изјави дека Вашингтон користел дијалог со Пјонгјанг „само како средство за решавање на својата политичка криза“.

„Не чувствуваме никаква потреба да седиме лице в лице со Соединетите држави“, рече тој, како што објавија севернокорејските медиуми.

Чоу ги коментираше шпекулациите дека новиот самит меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја ќе се одржи пред изборите во САД закажани за ноември.

Претседателот на Јужна Кореја Мун Јае-ин е номиниран за медијатор. За време на видео самитот со Европската унија во вторникот, тој рече дека сака да стори сé што може за да може да организира самит на Северна Кореја и САД пред изборите во САД, соопштија официјални лица од неговата канцеларија.

Поранешниот советник за национална безбедност, Џон Болтон изјави дека Трамп ќе се сретне со Ким непосредно пред изборите, доколку верува оти тоа ќе му помогне да освои уште еден претседателски мандат.

„Постојат дури и некои сонувачи кои се надеваат дека ќе влијаат врз нашите мерки за денуклеаризација за условно укинување на санкциите, а истовремено ќе ги зголемат надежите за „октомвриско изненадување “, рече Чоу.

Северна Кореја е под строги меѓународни санкции поради својата нуклеарна програма.

Нуклеарните преговори со САД не продолжија откако не успеа самитот Трамп-Ким во Виетнам во февруари 2019 година.

Пјонгјанг од тогаш постојано повторува дека не е заинтересиран за нови разговори сè додека Вашингтон не донесе нови предлози.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.