На 6 јануари 2023 година, комитетот на американскиот Конгрес, кој се занимава со упадот на Капитол, треба да гласа за барањето до Министерството за правда да поднесе најмалку три кривични пријави против поранешниот претседател Доналд Трамп, вклучително и обвиненијата за бунт, објави „Политико“.

Членовите на Комитетот ќе го разгледаат ваквиот предлог на седницата в понеделник, а покрај кривичната пријава за бунт, Трамп се товари и за кривичните дела: попречување на службена постапка и здружување за измама на Владата на САД.

Нејасно е дали конечниот извештај на Комитетот ќе препорача дополнителни обвиненија против Трамп покрај овие три и дали ќе бидат поднесени кривични пријави против други луѓе кои му помогнале на Трамп да се обиде да спречи изборен пораз.

Според соговорникот на „Политико“, документот што ќе го разгледува Комисијата содржи опширно образложение за сите препорачани кривични пријави.

Портпаролот на конгресната комисија одбил да ги коментира наодите на „Политико“, додека портпаролот на Трамп ги осуди плановите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.