Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска беше ослободен од американскиот Сенат од обвинение за поттикнување бунт на Капитол хил на 6 јануари – 57 сенатори гласаа дека тој е „виновен“ и 43 – „не е виновен“. За осудување на поранешниот претседател беше потребно двотретинско мнозинство – 67 од 100 сенатори.

Републиканците имаат 50 места во Сенатот, што значи дека најмалку 17 претставници на партијата на Трамп мораа да гласаат против него.

Лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел, претходно изјави дека ќе гласа за ослободување на Трамп.

Во пораката до партиската група во горниот дом на Конгресот, Меконел ја нарече неговата одлука „тешка“. Во исто време, тој тврди дека Сенатот нема капацитет да го гони поранешниот претседател во овој „политички процес“.

Доналд Трамп ја напушти функцијата на 20 јануари, така што импичментот не можеше да се искористи за да се отстрани од власта. Но, демократите се надеваа дека процесот на импичмент ќе го смета за одговорен за нападот, во кој загинаа пет лица, и ќе гласаа за забрана на Трамп да има јавни функции во иднина.

Републиканците исто така го спасија Трамп на гласањето на 5 февруари 2020 година – во претходниот процес на импичмент, кога само еден сенатор во нивните редови – Мит Ромни – гласаше „за“ неговото осудување и смена.

Трамп е третиот американски претседател за кого постапката за импичмент беше активирана двапати и првиот кој се соочи со таков процес по напуштањето на функцијата.

Трамп, кој беше ослободен од Сенатот од обвинение за поттикнување бунт, вети дека ќе продолжи да ја брани „величината на Америка“.

Трамп им се заблагодари на сите сенатори „кои гордо го бранеа уставот“ и го критикуваше процесот на импичмент како „нова фаза во најголемиот лов на вештерки во историјата“.

Лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, ја критикуваше денешната одлука на Сенатот за ослободување од обвинение на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, под обвинение за поттикнување на бунт на неговите приврзаници. Тој нагласи дека гласањето е „неамериканско“ и дека се навредуваат патриотите кои ги дадоа своите животи за земјата.

Поранешниот претседател ја инспирираше, насочи и охрабри толпата насилно да спречи мирна транзиција на власта, да ја поткопа волјата на народот и незаконски да го задржи тој претседател на власт, изјави Шумер.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.