Една од пет германски компании не ја исклучува можноста за неуспех заради последиците од нападот на вирусот корона врз економијата, објави Институтот Ифо, со седиште во Минхен.

Можевме да очекуваме  бран на несолвентност во наредните месеци во Германија – предупреди истражувачот на Институтот Ифо, Стефан Сауер.

Според резултатите од истражувањето, Ифо утврдил дека најголем страв од затворање на  бизнис меѓу германските компании постои во секторот услуги, во кои 27 проценти од претприемачите проценуваат дека нивниот понатамошен бизнис е под голем прашалник.

Во рамките на услужниот сектор, според истиот извор, најнесигурни во однос на натамошно работење се тур-оператори (85 проценти од испитаниците), хотели (76 проценти) и ресторани, меѓу кои 67 проценти од претприемачите не ја исклучуваат можноста за затворање.

Извештајот на ИФО  исто така предупредува на висока неизвесност во текстилната индустрија, каде 38 проценти од претприемачите не ја исклучуваат можноста за неуспех, индустријата за хартија (28 проценти) и кожарската индустрија (27 проценти), додека дополнителната неизвесност е предизвикана од неизвесноста на автомобилската индустрија и нивните добавувачи.

Помалку неизвесност кај германските бизнисмени владее во трговскиот сектор (21 процент од анкетираните компании стравуваат од прекинување), додека најмалку стравуваат од последиците од вирусот корона врз економијата во градежниот сектор, каде што само два проценти од претприемачите се сомневаат во понатамошниот бизнис.

Ифо укажува и на високата неизвесност што владее во креативната и забавната индустрија, каде 55% од компаниите и независните уметници и професионалци ја напуштаат отворената можност за затворање заради вирусот корона.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.