Руската агресија против Украина се пролонгира, санкциите против богатите Руси продолжуваат и се продлабочуваат, а сега Белата куќа бара да се продаде блокираниот имот на руските олигарси и да се даде на Украина. Ова  се чини е капка што ја  прелеа преку чашата и ги натера полека да му подготват „свилен гајтан“ на Путин.

Руските богаташи, според „Вашингтон пост“, на секој начин се обидуваат да ги спасат своите интереси, бидејќи во моментов поради војната на Путин секојдневно губат милиони евра.

Неколку руски милијардери и банкари сметаат дека Путин ги измамил и оти тој е под влијание на неколку блиски соработници од безбедносниот сектор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.