Седум лица со висока температура и симптоми на акутна респираторна вирусна инфекција биле пренесени од хотел во северна Москва во болница.

Според првичните податоци, сите седум се кинески државјани, пренесува ТАСС, повикувајќи се на неименуван извор од „медицински кругови“.

Извор на агенцијата соопшти дека заболените пристигнале во Москва пред неколку дена, заедно со уште 20 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.