Седум лица беа уапсени откако две возила беа запрени и претресени на околу пет километри од местото на Самитот Г7 во округот Корнвол, на југозападот од Англија, соопшти денеска полицијата.

Полицијата открила боја, димни бомби и мегафони откако во четвртокот запреле автомобил и комбе за време на рутинска проверка, пренесува Би-Би-Си.

Полицијата соопштила дека седум лица кои во таа прилика се уапсени и понатаму се во притвор.

Вчера британската полиција уапси човек кој пријавил лажна дојава за бомба и по тој повод 100 лица биле евакуирани од хотел.

Денес во Англија започнува самитот на групата од седум најразвиени земји (Г7).

На самитот ќе присуствува и американскиот претседател Џозеф Бајден, кој е во посета на Велика Британија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.