Во последните неколку дена се зголеми бројот на луѓе заболени од коронавирус во Виченца, поради што италијанскиот регион Венето најавува построги мерки, а „нулта пациентот“ е менаџер на компанија кој се вратил од патување од балканскиот регион, јавуваат италијанските медиуми.

Италијанските медиуми, сепак, не известуваат од која балканска земја мажот се вратил заразен со вирусот „ковид-19“, чија здравствена состојба се влошила и тој се наоѓа во одделот за интензивна нега на болницата „Сан Бартоло“ во Виченца.

„АНСА“ известува дека човекот се вратил од БиХ во Италија, веб-страницата „Кориере дел Венето“ наведува различни земји во два текста – прво дека тој пристигнал од Србија, а во следниот извештај дека пристигнал од БиХ, сепак, некои интернет портали наведуваат дека се вратил од Србија во Италија.

Виченца стана нова жариште по враќањето на бизнисменот од патувањето, кој одби да оди во болница по првите симптоми на вирусот корона, поради што претседателот на италијанскиот регион Венето, Лука Заја, најави построги мерки во борбата против вирусот и присилно хоспитализирање.

„Новото жариште на вирусот корона е предизвикан од претприемач од Виченца кој се вратил од Босна и го зголеми ризикот во Венето, а стапката на репродукција на вирусот се зголеми од 0,43 на 1,63“, рече Заја, пренесе агенцијата АНСА.

Според него, тоа довело до пет нови позитивни случаи и 89 случаи на изолација.

Сепак, порталот tgcom24.mediaset.it тврди дека „нулта“ пациентот на новото жариште во Виченца е менаџер кој се вратил во Италија од службено патување од Србија, каде се заразил за време на вечерата.

Тие наведуваат дека иако тој имал јасни симптоми на коронавирус, одбил третман и изолација и продолжил со социјални и работни активности сè додека неговото здравје не се влошило.

Пишуваат и дека човекот пристигнал во Италија на 25 јуни и имал симптоми на вирусот корона во истиот ден, и дека имал активности во наредните два дена, вклучувајќи контакти со присутните на приватна забава на 26 јуни и погреб на 27 јуни.

Инаку, властите на Венето најавија дека од понеделник ќе биде претставен нов правилник и дека лицата кои се позитивни на вирусот корона и одбиваат карантин ќе бидат казнети построго.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.