Најмалку 22 лица загинаа откако воен авион се урна и се разгоре во пламен при слетувањето во близина на градот Чугуев во регионот Карков, Украина, објави во петокот командата на воздушните сили на земјата.

Две лица кои биле во авионот биле повредени, додека други четири лица се водат за исчезнати по инцидентот.

Според извештаите на медиумите, авионот превезувал кадети на универзитетот во воздухопловните сили Харков.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.