Воен авион Су-27 се урна денеска при обид за слетување во база во Украина при што загина пилотот. Се води истрага за причините за инцидиентот.

Според армијата, авионот се урнал за време на рутински лет во северната Житомирска област. Украина загуби ист таков авион при вежба со САД во октомври. Тогаш загинаа двајца пилоти.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.