Товарен авион „Боинг 707“, со десетчлен екипаж денеска се урна во Иран. Нема преживеани.

Се претпоставува дека авионот се урнал поради лошите временски услови. Леталото почнало да губи висина додека се приближувал до аеродрмот во Карај, западно од Техеран.

Авионот полетал од Бишкек во Киргистан.

Иранската новинска агенција Фарс објави дека авионнот ја промашил пистата и се урнал врз оградата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.