Силен земјотрес со јачина од 6,7 степени денеска потресе области на северот на Чиле, објави германскиот центар за геолошки истражувања.

Во првите моменти, земјотресот бил со јачина од 7 степени, а се проценува дека епицентарот бил на длабочина од 10 километри

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.