Авион на јужнокорејската авиокомпанија Кореан Ер се судрил со авион на Ер Намибија по слетувањето на франкфуртскиот аеродром.

Сударот се случил во саботата во 18.20 часот при што се оштетени хоризонтален стабилизатор на корејскиот Боинг 777 и врв од крилото на авионот на Ер Намибија, пренесуваат медиумите.

Како што се наведува, во таа прилика никој не е  повреден.

Франкфуртската контрола на летање утрово потврди дека се случил инцидент, поради што за 21 час е одложен летот за Сеул.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.