Австриската екстремнодесничарка Партија на слободата (ФПО) објави дека сите нејзините министри во коалиционата влада формирана во декември 2017 година со конзервативниот канцелар Себастијан Курц поднесуваат оставка. Ваквиот потег следува откако Курц синоќа рече дека ќе го смени министерот за внатрешни работи од оваа партија по скандалот со компромитирачкото видео.

Партијата синоќа објави дека се повлекува од Владата и дека одлуката стапува веднаш на сила, без да ги чека предвремените избори кои би требало да се одржат во септември.

Министерот за сообраќај Норберт Хофер, новиот лидер на ФПО, претходно најави дека сите министри од неговата партија ќе излезат од Владата доколку канцеларот го отпушти министерот за внатрешни работи Херберт Кикл.

Партијата на слободата се најде во криза откако во петокот беше објавено видео, а во кое шефот на партијата Хајнц Кристијан Штрахе ветува државни договори на руски олигарх во разговор со жена која се претставила како негова внука.

Штрахе поднесе оставка од своите позиции вицеканцелар и шеф на партијата, но Курц сметаше и дека министерот за внатрешни работи мора да биде сменет затоа што не би можел да води објективна истрага за видеото направено на Ибица во 2017 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.