Шпанија забележа нови црни рекорди откако во последните 24 часа починале 514 луѓе од КОВИД-19. Со тоа вкупната бројка мртви порасна на 2.696.

Министерството за здравство објави дека во земјата има и 6.584 новозаразени, а вкупно 39.673.

Се очекува шпанската влада оваа недела да го продолжи карантинот во земјата до 11 април.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.