Во долина на реката Јангце забележани се врнежни од дожд, какви што не се паметат во последните 50 години во Кина, а во поплавите досега загинаа најмалку 141 лица.

Поплавите носат се пред себе, па и големите куќи.

Во провинцијата Џангси, на југот на земјата, надојдената река како од шега однела двоспратна куќа.

Прво е поплавено приземјето, а потоа целата куќа се превртела и срушила како од шега. Се траело 5 секудни и делувало застрашувачки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.