Пламенот кој се разгоре во раните вечерни часови бргу се рашири па прво изгоре кулата која потоа се сруши, а набргу и целиот покрив.

Цел свет синоќа гледаше со неверување како речиси до темел гори катедралата Нотр Дам во Париз, еден од симболите на западната цивилизација. Пожарот, бидејќи изгоре поголем дел од католичката света градба и падна кулата, симболот на Париз, ставен е под контрола утринава околу 3 часот, по осумчасовна борба со огнената стихија, објавија париските пожарникари и структурата на црквата успеаја да ја спасат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.