Пацифичката островска држава Самоа и делови од Кирибати беа првите во светот што влегоа во 2021 година. Во главниот град Апија со огномет беше пречекана новата година која пристигна по наше време во 11 часот.

Двете земји се отсечени од светот поради пандемијата на Ковид-19, поради што ни прославите не беа вообичаени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.