Данскиот министер за здравство Магнус Хојник е позитивен на Ковид-19 и е во самоизолација во хотел во Брисел.

Хојник останал во својата хотелска соба и не бил во контакт со други министри, соопштија од данската постојана мисија во Европската Унија.

Хојник (46) пристигна во Брисел вчера вечерта и е позитивен од денеска утрото, пред состанокот на Советот – се вели во соопштението на неговото министерство.

Тој има само благи симптоми, вклучително и болки во грлото.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.