Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) вчера издаде препорака до американските граѓани да не патуваат во 22 земји и територии поради коронавирусот.

Британските медиуми пренесуват дека, меѓу другите, на американските граѓани им се советува да не патуваат во Израел, Австралија, Египет, Албанија, Аргентина и Уругвај.

ЦДЦ ја крена својата препорака на повиско „четврто ниво, за многу висок ризик“ од патување, објаснувајќи дека треба да се избегнува патување до ризични дестинации, вклучувајќи ги Панама, Катар, Бахамите, Бахреин и Боливија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.