Американските власти соопштија дека ќе почнат апсење на околу 2.000 имигрантски семејства со цел да бидат депортирани во операцијата која ја вети претседателот Доналд Трамп за „протерување на милиони илегални жители“ од земјата. Оваа акција треба да почне на 14 јули откако беше одложена во минатиот месец. Трамп ја направи илегалната имиграција за клучна цел на неговата администрација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.