Американските власти имаат за цел да распределат 200 милиони дози вакцини во првите 100 денови од владеењето на претседателот, Џо Бајден.

Извор од Белата куќа соопштил дека до крајот на оваа недела, земјата ќе успее да го реализира тој план, пренесуваат американските медиуми

Бајден ќе одржи говор подоцна во текот на денот во кој ќе нагласи дека САД ќе аплицираат над 200 милиони вакцини оваа недела – соопштил претставник на Белата куќа кој побара да остане анонимен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.