САД ќе воведат нови санкции за голем број ирански претставници и правни лица, вклучувајќи и судија кој го осуди на смрт иранскиот борач Навид Афкари, соопшти американскиот специјален претставник за Иран и Венецуела Елиот Абрамс.

Тој ова го кажа денеска за време на сослушувањето во Комитетот за надворешни работи во американскиот Сенат во Вашингтон, на кој се разговараше за надворешната политика во однос на Блискиот Исток.

Борачот Афкари беше погубен овој месец по пресудата за убиство на припадник на обезбедувањето за време на антивладините протести во 2018 година, јавија иранските медиуми. Случајот предизвика бројни меѓународни реакции, а претседателот Доналд Трамп го повика Иран да го поштеди неговиот живот.

Акциите преземени денес од Соединетите држави ги изложуваат револуционерните судови на Иран и нивните судии за она што навистина се: алатки дизајнирани да ја спроведат бруталната идеологија на иранскиот режим и да го потиснат несогласувањето. Тие не спроведуваат правда, туку настојуваат да го лишат иранскиот народ од праведен процес, како и нивните човекови права и основни слободи. Истиот овој систем на неправда неправедно притвори тројца Американци: Бакер и Сијамак Намази и Морад Тахбаз. Ние ќе продолжиме да вложуваме максимални напори да ги вратиме дома, се вели во соопштението од Одделот додаде Државата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.