САД го убија лидерот на Ал Каеда на Арапскиот Полуостров, Касим ал-Рајми.

Веста првично ја соопшти американскиот претседател Доналд Трамп посочувајќи дека убиството е изведено во антитерористичка операција во Јемен.

Информацијата за убиството на Касим ал-Рајми ја потврди и самата терористичка група Ал Каеда преку соопштение на интернет страницата „Сајт“.

Инаку, САД сметаат дека Ал Каеда на Арапскиот Полуостров е еден од нејзините најопасни ограноци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.