Патниците кои со авион пристигнуваат во Соединетите држави ќе се соочат со построги правила за тестирање на Ковид-19. Сите тие ќе треба да покажат негативен тест за Ковид-19 направен во рок од еден ден по полетувањето, соопштија доцна во вторникот Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Моментално вакцинираните меѓународни патници може да дадат негативен резултат во рок од три дена по поаѓањето. Новиот услов за еднодневно тестирање се однесува и на американските и на странските државјани.

Во обид да спречи нагло затворање на границите, Светската здравствена организација (СЗО) ги повика земјите да применат „пристап заснован на докази и заснован на ризик“ за патните мерки, велејќи дека „општите забрани за патување нема да го спречат меѓународното проширување и строго ќе оптоваруваат животи и егзистенција.” услови “.

„Дури и ако новата варијанта стане пошироко распространета, вакцините што ги имаме ќе продолжат да обезбедуваат заштита“, рече извршниот директор на Европската агенција за лекови, Емер Кук.

Лабораториските тестови треба да покажат во следните две недели дали крвта на вакцинираните луѓе има доволно антитела за да ја неутрализира новата варијанта, рече Кук, повторувајќи ги забелешките на производителот на вакцини BioNTech и научниците.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.