Американската армија извршила воздушни напади во Ирак и Сирија. Нападнати биле  сили поддржани од Иран, како одговор на нападите со беспилотни летала врз американскиот персонал и објекти во Ирак.

Според соопштението од Пентагон, американската војска имала за цел оперативни објекти и складишта за оружје на две локации во Сирија и една во Ирак, во кои не се открива дали има жртви или жртви во нападите.

Нападите са извршени по директна извршна наредба на претседателот Џо Бајден и ова е вторпат американскиот претседател, откако ја презеде функцијата пред пет месеци, да нареди напад врз силите поддржани од Иран.

Како што покажуваат вечерашните напади, претседателот Бајден јасно стави до знаење дека ќе дејствува за да ги заштити персоналот на САД – се наведува во соопштението од Пентагон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.